منهول برق و مخابرات, منهول برق     منهول برق و مخابرات یک حوضچه بتنی پیش ساخته است که از آن جهت دسترسی به کابلها و تاسیسات در صنعت برق و مخابرات استفادهه می شود. همچنین به کمک آنها می توان عملیات بازرسی یا تعمیرات را بر روی کابلها و دیگر تاسیسات انجام داد. در صنعت برق و مخابرات به این منهولها گاهی حوضچه برق یا حوضچه مخابرات نیز می گویند. 

    ابعاد منهول برق و مخابرات به تعداد و قطر کابلهای ورودی و خروجی و همچنین عمق دفن آنها بستگی داشته و شکل مقطع آن معمولا مربعی یا مستطیلی است. این منهول ها از دو بخش اصلی بدنه و درب تشکیل شده اند که معمولا هر یک از این دو بخش بصورت مجزا ساخته شده و در محل بر روی هم نصب می شوند .

 

بدنه منهول بتنی شبکه های برق و مخابرات

      بدلیل ویژگی ها و مزایای بتن مسلح ، بدنه این منهول ها از جنس بتن با مقاومت بالا است که توسط آرماتورهای فولادی مسلح شده اند . بدنه این منهول ها از چهار وجه جانبی و یک وجه کف تشکیل شده است . البته در مواردی که در محل نصب یک لایه بتن مگر اجرا شده باشد ، به منظور کاهش هزینه های ساخت و سهولت نسبی در نصب گاهی از منهول های بدون کف استفاده می شود .
     بدنه این منهول ها در دو نوع ترافیکی و غیر ترافیکی طراحی و تولید می شود . از منهول های ترافیکی برای نصب در معابر وسایل نقلیه و از منهول های غیر ترافیکی جهت نصب در سایر نقاطی که امکان عبور وسایل نقلیه یا بارهای سنگین وجود ندارد ، استفاده می شود . منهول های ترافیکی بر اساس نشریه 139 سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور باری تحمل بار متمرکز 8 تن و همچنین تحمل فشار جانبی خاک ناشی از بارهای ترافیکی طراحی و ساخته می شوند . همچنین در طراحی آنها اثرات ضربه ناشی از بارهای ترافیکی در نظر گرفته شده و ضریب افزایش بار مربوطه اعمال می گردد. مقدار این ضریب مطابق آیین نامه بتن ایران معادل 1/3 می باشد.

 

مشخصات عمومی
جنس بدنه بتن مسلح با عیار 350 کیلوگرم در مترمکعب
شکل   مربعی یا مستطیلی
رده بتن مصرفی C25 250 kg/cm2
نسبت آب به سیمان 0.4 تا 0.45 همراه با فوق روان کننده کربوکسیلاتی
نوع میلگرد AIII
ملاحظات

بتن حداقل 5 روز قبل از حمل عمل آوری شده
تا به مقاومت اولیه جهت بارگیری و حمل برسد

 
  

ترمیناتور منهول برق و مخابرات

    جهت امکان عبور کابل ها در بدنه این منهول ها بر حسب سفارش تعدادی سوراخ (ترمیناتور) با قطر سفارشی تعبیه می گردد.
بصورت پیش فرض در هر وجه از منهول ها دو سوراخ باقطر 110 میلیمتر تعبیه می گردد. با توجه به اینکه معمولا از تمامی این سوراخ ها کابل عبور داده نمی شود ، کلیه سوراخ های عبور کابل در بدنه توسط یک درپوش PVC پوشیده شده است . بدین ترتیب تنها متناسب با تعداد کابل های عبوری برخی از سوراخ ها باز شده و مورد استفاده قرار خواهند گرفت .
    در منهول های کفدار برای امکان خروج آب های ورودی به منهول ، معمولا یک سوراخ زهکشی در کف با قطر 50 تا 110 تعبیه می گردد. این سوراخ از تجمع آب یا هر سیال دیگری در کف منهول جلوگیری کرده و از بروز خسارات احتمالی پیشگیری می کند . به منظور امکان بارگیری ، تخلیه و نصب بدنه این منهول ها از دو روش تعبیه سوراخ یا قلاب فولادی استفاده می شود . در روش اول دو سوراخ به قطر در دو وجه کناری بدنه تعبیه شده و زنجیر فولادی جرثقیل از آن عبور داده می شود . در روش دوم سه یا چهار عدد قلاب فولادی در بدنه قرار داده شده و به کمک آنها منهول بارگیری ، تخلیه و نصب می گردد.

 

درب (درپوش) منهول برق و مخابرات

     در مواردی که لازم است درب قابلیت تحمل بار ترافیکی را داشته باشد ، استفاده از درب های بتنی بهترین راهکار است . اما به علت سنگینی درب های تمام بتنی ، دسترسی به داخل منهول بسیار مشکل می باشد. از این رو برای حل این معضل در چنین مواردی از درب های بتنی با دریچه  استفاده می شود. جنس این دریچه ها می تواند چدنی، کامپوزیتی یا کوپلیمری باشد. این درب ها علاوه بر مقاومت بالا و قابلیت تحمل بار ترافیکی به سبب دارا بودن یک دریچه ، شرایط بسیار مناسبی را برای سهولت دسترسی به داخل منهول فراهم می آورند . قطر دریچه های  طبق سفارش قابل تغییر است اما معمولا در این منهول ها از دریچه های به قطر 60 سانتی متر استفاده می شود.

    ضخامت و نوع آرماتوربندی دال بتنی درب بستگی به وضعیت ترافیک روی درب دارد . بر اساس نشریه 139 سازما مدیریت و برنامه ریزی کشور ، درب های ترافیکی برای تحمل بار متمرکز 8 تن طراحی می شوند . از این رو درب های ترافیکی با دو شبکه آرماتور مسلح می شوند.

    به منظور امکان بارگیری ونصب این درب ها از قلاب هایی بر روی درب استفاده می شود . این قلابها را هم می توان به صورت مخفی و هم به صورت نمایان اجرا نمود. مزیت قلاب های مخفی آن است که مزاحمتی برای حرکت بر روی درب ایجاد نخواهد نمود .در تصور مقابل یک درب بتنی با قلاب  مخفی دیده می شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص منهول های بتنی برق و مخابرات به لینک زیر مراجعه فرمایید.

 

منهول برق و مخابرات, منهول برق

منهول پیش ساخته بتنی با درب تمام بتنی

منهول برق و مخابرات, منهول برق

منهول پیش ساخته بتنی با دریچه چدنی

منهول برق و مخابرات, منهول برق

منهول پیش ساخته بتنی با دریچه کامپوزیتی

منهول برق و مخابرات, منهول برق

منهول پیش ساخته بتنی با دریچه کوپلیمری

 

 

Gravatar
مجتبي صفايي
ترمينال ورودي
با سلام
براي ورود كابل و تجهيزات به منهول ميتوان هر سايزي از ترمينال رو سفارش داد

1

1000 کاراکتر باقیمانده است


 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12

دیگر محصولات

مشتریان

  شرکت تهیه و توزیع قطعات و لوازم یدکی ایران خودرو (ایساکو)
  بنیاد امور بیماریهای خاص
  بانک کشاورزی
  شرکت مدیریت تولید برق بعثت (نیروگاه بعثت)
  شرکت بلند پایه یادمان
  شرکت توزیع نیروی برق همدان
  شرکت کرمان موتور
  شرکت انتقال داده های نداگستر صبا (صبانت)
  شرکت صا ایران
  شرکت ساختمانی بانک ملت